روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن


روف گاردن :

به تکنولوژی مدرنی که بر پایه سقف سبز نهاده شده و بر روی پشت بام ها وتراس ها اجرا شده گفته می شود ومعماری سبز یا معماری پایدارروشی بسیار حرفه ای و مناسب برای زندگی انسان معاصر است که کیفیت زندگی را ارتقا می دهد. 

بام سبز یا فضای سبزپشت بام به مکانی گفته می شود که فضای سبز آن درارتفاع ساخته شده باشد یعنی بستری برای کاشت گیاه در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین ،روف گاردن می تواند از قرار دادن چند گلدان شروع شود تا به اجرای باغ و پارک ختم شود.

انواع مدل های روف گاردن :

 1.  متمرکز
 2.  گسترده
 3.  ترکیبی
 4.  بر اساس جعبه های گیاه

انواع کلاس های روف گاردن

 
مشخصات  کلاس A
 1.  کف بام سنگ یا موزاییک 
 2.  فضای اطراف: پوشش گیاهی طبیعی و شمشاد
 3.   فضای مرکز : پوشش چمن طبیعی
 4.   نحوه اجرا فضای سبز عایق کاری و زه کشی
مشخصات  کلاس B
 1. کف بام ترموود
 2.  پوشش گیاهی فضای اطراف گیاهان طبیعی وکاج
 3.  نحوه اجرای فضای سبز باکس ترموود و گلدان
 4.  جنس مبلمان حصیر وچرم دارای آلاچیق با سایبان
 5.  نورپردازی چراغ محوطه
مشخصات کلاس C
 1.  کف بام ترموود پلکانیـ پوشش گیاهی فضای اطراف گل وگیاه طبیعی
 2.  نحوه اجرای فضای سبز باکس ترموود پلکانی
 3.  جنس مبلمان ترموود دارای آلاچیق یا سایبان
 4.  نور پردازی چراغ باغی و نور مخفی

تأثیر بر محیط زیست

باغ بام‌ها اکثراً در مناطق شهری یافت می‌شوند و گیاهان در کل توان کاهش جذب دمای ساختمان‌ها را دارند که باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 میزان جذب دمای نور خورشید در گیاهان بسیار کمتر از مواد ساختمانی و مواد بکار رفته در جاده‌ها و خیابان هاست و اگر سطح ساختمان‌ها از گیاه پوشیده شده باشد باعث جذب بسیار کمتر حرارت می‌شود.

 حرارتی که پس از جذب به محیط اطراف بازپس داده شده و باعث افزایش حرارت محیط می‌شود. تحقیقات انجام گرفته نشان می‌دهد که بام باغ‌ها در زمان‌های مختلف روز تأثیر قابل توجهی بر دمای لایه‌های مختلف بام و کاهش آن دارند.

علاوه بر این بام باغ‌ها اثر قابل توجهی بر جذب آب باران و جلوگیری از هدر رفت آن دارند. با گسترش شهرها سطوح زمین به سطوح سخت آسفالت و سیمان تبدیل شده و از جذب آب توسط زمین جلوگیری می‌شود.

 در هنگام بارندگی از آنجایی که آب باران جذب زمین نمی‌شود حجم عظیمی از آب در سطح زمین جاری می‌شود که باعث مشکلات عدیده‌ای است. 

بام باغ‌ها می‌توانند با جذب آب، جاری شدن آب رادر سطح به تأخیر انداخته و در کنترل حجم آب جاری کمک کنند. می‌توان از آب ذخیره شده در مراحل بعدی برای آبیاری گیاهان استفاده کرد.

 

روف گاردن

4 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *